Strony przedmiotu zajęcia techniczne

Karta rowerowa - wymagania

Uczeń ubiegający się o kartę rowerową w PSP nr 2 w Grójcu powinien:

1. Pobrać od nauczyciela zajęć technicznych
    „Arkusz zaliczeń ucznia ubiegającego się o kartę rowerową”.
  2. Uzyskać stosowne wpisy w ww. arkuszu:
    1. Zgoda nauczyciela (wychowawcy) na podstawie obserwacji zachowań ucznia
    2. Zgoda rodziców lub prawnych opiekunów na wydanie karty rowerowej
    3. Wiadomości teoretyczne oraz obsługa techniczna roweru - uczeń musi uzyskać pozytywne oceny ze wszystkich form sprawdzania wiadomości i umiejętności (między innymi: testów, prac pisemnych i odpowiedzi ustnych) dotyczących wiadomości z wychowania komunikacyjnego. Pod koniec procesu nauczania uczeń pisze test obejmujący cały zakres wiadomości z wychowania komunikacyjnego. Wynik testu musi być pozytywny.
    4. Wykazać się umiejętnościami praktycznymi z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego – włączanie się do ruchu, jazda po prostej, jazda po „ósemce”, skręcanie w prawo, skręcanie w lewo, zatrzymywanie się w wyznaczonym miejscu, sygnalizowanie zamiaru wykonania manewru. PSP nr 2 w Grójcu posiada rower szkolny, jednak rodzic może dostarczyć rower do szkoły w wyznaczonym terminie. Natomiast uczeń może przyprowadzić swój rower na sprawdzian umiejętności praktycznych i może „zaliczyć jazdę” na swoim rowerze. Po sprawdzianie umiejętności uczeń nie może jechać na rowerze, gdyż nie posiada jeszcze do tego uprawnień. Za dostarczenie roweru do i ze szkoły i bezpieczeństwo dziecka odpowiadają rodzice.
    5. Pomoc przedlekarska – uczeń z kartkówek, testów, sprawdzianów teoretycznych i praktycznych musi uzyskać pozytywne oceny.
  3. Zwrócić „Arkusz zaliczeń ucznia ubiegającego się o kartę rowerową” do nauczyciela zajęć technicznych w nieprzekraczalnym terminie do 10 maja
  4. Do „Arkusza zaliczeń ucznia ubiegającego się o kartę rowerową” uczeń dołącza „zdjęcie legitymacyjne” o wymiarach 35mm x 45mm (3,5cm x 4,5cm) podpisane z drugiej strony (nazwisko, imię data urodzenia, adres) do 10 maja (w wyjątkowej sytuacji, gdy będzie zaplanowana wizyta fotografa szkolnego po 10 maja – niezwłocznie po otrzymaniu zdjęć od fotografa szkolnego).
  5. Uczniowie, którzy nie spełnią jednego lub więcej z powyższych warunków uzyskania karty rowerowej w wyznaczonym terminie, czyli do 10 maja mogą ubiegać się o kartę rowerową w następnym roku szkolnym (czyli w klasie 5). W takim przypadku w klasie 5 rozliczają się tylko z tych elementów, z których nie rozliczyli się w roku ubiegłym.
  6. Jeśli uczeń nie posiada karty rowerowej i ulegnie wypadkowi (czego żadnemu uczniowi nie życzę) każdy ubezpieczyciel domaga się okazania karty rowerowej. W przypadku jej braku odszkodowanie może być niższe lub w ogóle niewypłacone. Poza tym Policja ma prawo nałożyć na rodziców mandat za jazdę rowerem po drogach publicznych ich dziecka bez stosownych uprawnień.