Nasza szkoła bierze udział w akcji: mleko, jogurty, serki naturalne, owoce i warzywa w szkole!
Życzymy wszystkim uczniom smacznego!
2 czerwca 2017r uczniowie klasy 5a i 5 c wybrali się do Rezerwatu Przyrody Modrzewina. Na miejscu leśnik - Pan Marcin poprowadził uczniów ścieżką edukacyjną . Uczniowie zapoznali się z regulaminem rezerwatu przyrody, Poradnikiem Leśnego Wędrowca, a następnie wysłuchali uważnie informacji o Rezerwacie Modrzewina.
Dzieci dowiedziały się także o roli lasu, jego funkcji społecznej i gospodarczej.
Pan Marcin pokazał uczniom resztki kłody po najstarszym modrzewiu zwanym ,,Wojewoda’’. Okaz ten został tak nazwany na cześć Bazylego Walickiego – wojewody rawskiego. Wiek drzewa, z którego pochodzi kłoda został oszacowany na 300- 320 lat. Drzewo uległo zniszczeniu w 1945r w trakcie działań wojennych. Leśniczy zapoznał także dzieci roślinami, które znajdują się w tym rezerwacie. Najbardziej cenne ze względów przyrodniczych i naukowych jest stanowisko modrzewia polskiego. Rosną tu też cenne gatunki roślin, takie jak marzanka wonna, kopytnik pospolity, wawrzynek wilczełyko, kalina koralowa, porzeczka czarna, pięciornik drobnokwiatowy. Ten ostatni występuje tylko na dwu stanowiskach w Polsce. Jego opis znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin. Dzieci dowiedziały się, jakie zwierzęta żyją w tym rezerwacie oraz w jaki sposób dokarmia się je zimą. Pan Marcin zapoznał uczniów z urządzeniami służącymi dokarmianiu zwierząt.
Po spacerze wiele radości sprawiło uczniom ognisko, przygotowane przez p. Marcina oraz rodzica uczennicy klasy 5 a p. Wicińskiego, który pomógł zorganizować także wycieczkę.
Ta lekcja przyrody na długo pozostanie dzieciom w pamięci.
J Ś
W przedszkolu bawimy się i uczymy. Maluszki z dnia na dzień uczą się coraz więcej i nabywają nowych umiejętności. Chętnie uczestniczą w zabawach ruchowych, dydaktycznych, konstrukcyjnych. Uwielbiają spacery i zabawy na placu zabaw. Przedszkolaki wygrywają konkursy i zdobywają pierwsze dyplomy. A ich osiągnięcia można podziwiać oglądając galerię zdjęć. Zwycięzcom konkursów jeszcze raz gratulujemy:)!!!
KL
Dnia 1 czerwca 2017r. w naszej szkole został zorganizowany Dzień Dziecka dla uczniów z pionu młodszego. Zadbano o to, aby ten dzień różnił się od zwykłego dnia szkolnego. Dzień ten był bowiem pełen radości, niespodzianek i beztroski. Uczniowie przyszli tego dnia do szkoły poprzebierani w stroje narodowe z różnych zakątków świata. Każda klasa to inna narodowość. Tydzień przed uroczystością uczniowie losowali za kogo się przebiorą. Imprezę rozpoczęło na sali gimnastycznej przedstawienie pt. „Wszystkie dzieci nasze są” przygotowane przez uczniów klasy Ia pod kierunkiem wych. p. E. Wiśnik. Na tle przepięknej dekoracji wykonanej przez p. A. Dusińską pierwszaki po raz pierwszy wystąpiły przed starszymi kolegami. Przedstawienie zakończył występ zespołu tanecznego „Ekwador”, który to pod kierunkiem p. J. Rozmuszyńskiej-Gawlik przygotował układ taneczny do piosenki M. Jeżowskiej „Kolorowe dzieci”. Cała sala tańczyła z zespołem. Po przedstawieniu klasy udały się do sal, aby wykonać pracę plastyczną przedstawiająca kraj, z którego „przybyli”. Gotowe prace zostały wyeksponowane na sali gimnastycznej i ogłoszono konkurs na najpiękniejszą. Kolejny punkt imprezy to przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy Ib pod kierunkiem wych. p. A. Pachockiej pt. „Kopciuszek”. Po przedstawieniu p.dyr. E. Stasiak ogłosiła wyniki konkursu plastycznego. Tego dnia wszyscy byli wygrani i otrzymali słodycze. Słodkie niespodzianki sponsorowało nam Ferrero w Belsku Dużym. Następnym punktem imprezy był przemarsz barwnego „międzynarodowego” korowodu wokół szkoły. Impreza zakończyła się wspólną zabawą na sali gimnastycznej w rytm największych przebojów disco polo. Serdecznie dziękuję nauczycielom, którzy przyłączyli się do wspólnej zabawy. Dziękuję również rodzicom za przygotowanie fantastycznych strojów.
E. Wiśnik
Dnia 02.06.2017r. z okazji Dnia Dziecka odbyło się wyjście z grupą przedszkolną TYGRYSKI do Klubiku Malucha Piccolo w Grójcu. Maluszki miały możliwość zabawy w kolorowych piłkach, skakania na trampolinie, jeżdżenia samochodami dla dzieci. Czas upłynął w miłej i wesołej atmosferze o czym można się przekonać widząc radość dzieci. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
KL
Dnia 30.05.2017r. w przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Maluszki wspólnie zaśpiewały piosenki, wyrecytowały wierszyki, a następnie wręczyły rodzicom pięknie zapakowane wykonane samodzielnie prezenty - korale i broszki. W czasie uroczystości gości zaproszono na poczęstunek. Te chwile dla rodziców na pewno pozostaną długo niezapomniane..
KL
W dniu 1 czerwca 2017 roku członkowie koła przyrodniczego i Szkolnego Koła PCK pod opieką p. Jadwigi Świderskiej i p. Elżbiety Kaczmarek przeprowadzili kram warzywno –owocowy. Dzieci promowały zdrowe przekąski. Uczniowie przygotowali sałatki warzywno- owocowe, soki ze świeżo wyciskanych warzyw i owoców oraz ciasta z owocami przygotowane w domu. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów i pracowników szkoły.
JŚ
W dniach 30.05-01.06.2017r. w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia z zakresu Agresji i Uzależnień dla klas II-IV oraz zagrożeń medialnych i dopalaczy w klasach V-VI przez Pedagoga i Trenera z Ośrodka Profilaktyki Społecznej, pana Marcina Millera.
Treści programowe:
Agresja i Uzależnienia - charakterystyka i przejawy zachowań agresywnych,
-konsekwencje agresji na terenie szkoły,
-agresja w mediach, gry komputerowe jako nośnik zachowań agresywnych, uzależnienie od gier i internetu,
-jak radzić sobie z agresją
-emocje i metody wyrażania złości w sposób konstruktywny
-objawy uzależnienia, metody przeciwdziałania.
Zagrożenia medialne i dopalacze - cyberprzemoc,
-bezpieczeństwo w sieci,
-charakterystyka zagrożeń w Internecie,
-dopalacze - sposób działania, konsekwencje używania
-uzależnienia - specyfika problemu
-zaburzenia współwystępujące z dopalaczami,
elementy uzależnieniaod internetu - konsekwencje
- gry komputerowe +18 i ich wpływ.
AS
W środę 31 maja 2017 roku w małej sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z okazji Dnia Mamy i zbliżającego się Dnia Taty uczniów klasy 3 a i ich rodziców. Przepiękną, pełną wzruszeń i radości uroczystość przygotowała wychowawczyni, pani Elżbieta Małachowska, a prezentację multimedialną z życzeniami dla rodziców - dzieci na zajęciach komputerowych pod kierunkiem pani Elżbiety Wiśnik. W czasie spotkania uczniowie zaprezentowali swoje zdolności aktorskie, a także próbkę swoich umiejętności w różnych dziedzinach, wręczyli rodzicom przygotowane przez siebie laurki, a na koniec odbył się słodki poczęstunek w sali nr 15.
AS
Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego -technicznego pod hasłem "Mój ulubiony bohater literacki -kukiełka" zorganizowanego przez bibliotekę szkolną:Pierwsze miejsce: Marcin Kapica klasa pierwsza b "Królewna Śnieżka"Drugie miejsce: Gabrysia Stępień klasa 2E "Alicja w krainie czarów"Trzecie miejsce: Gabrysia Osińska klasa 2c "Krakowianka"
Biblioteka Szkolna
We wtorek 30 maja 2017 roku uczniowie mieli spotkanie profilaktyczne z dzielnicową.
W poniedziałek 29 maja 2017 roku uczniowie klas 4 a, 4c i 6c udali się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego i Janowca pod opieką wychowawczyń: pani Elżbiety Wachowicz, pani Grażyny Kołdrowskiej, pani Emilii Celejewskiej i pani Anety Senator.
W programie:
Zwiedzanie Kazimierza Dolnego
Wąwóz Korzeniowy Dół
Duży Rynek ze studnią i Kamienicami Przybyłów,
Rynek Żydowski z dawną synagogą
Kościół Farny pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja.
Baszta i Zamek Kazimierza Wielkiego
Góra Trzech Krzyży ze wspaniałą panoramą miasteczka
Słynna Piekarnia kazimierskich Kogutów
Bulwar nadwiślański
Spichlerze zbożowe z zewnątrz
Rejs statkiem po Wiśle w stronę Janowca, skąd „Ciuchcią” dotarliśmy do Zamku w Janowcu.
Zwiedzanie Zamku Firlejów w Janowcu
Wizyta w drodze powrotnej w McDonald's (płatne we własnym zakresie)
AS
W piątek 26 maja 2017 roku na 3 godzinie lekcyjnej uczniowie klasy 2d pod opieką wychowawczyni p. Anity Ptaszek przygotowali apel pod hasłem „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Przekazali zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym: podstawowe zasady ruchu drogowego, znaki drogowe oraz sygnalizację świetlną. Zwrócili szczególną uwagę na niebezpieczeństwa wynikające ze złego zachowania się na drodze. Przypomnieli również przestrogi mające na celu uświadomienie zagrożeń wynikających z zabaw w miejscach niedozwolonych. Uczniowie recytowali krótkie, zrozumiałe wiersze oraz śpiewali tematyczne piosenki.
APt
W czwartek 25 maja 2017 roku uczniowie klas trzecich pod opieką wychowawczyń: pani Elżbiety Małachowskiej, pani Katarzyny Kozłowskiej, pani Izy Szydlik, pani Adeli Biniszewskiej, pani Darii Deryng Maliszewskiej i katechetki Anety Senator oraz księdza Mariusza Miodka udały się na pielgrzymkę do Niepokalanowa. Celem jej była modlitwa dziękczynna za dar Eucharystii. Uczniowie wzięli udział we Mszy świętej w Kaplicy Św. Maksymiliana Marii Kolbego przygotowując jej oprawę liturgiczną. Następnie zwiedzali Muzeum Maksymiliana Kolbego, Muzeum Pożarnictwa, Muzeum Papieskie, a także obejrzeli Misterium Męki Pańskiej. Na koniec nie mogło zabraknąć czasu na upragnione pamiątki z Niepokalanowa. To był słoneczny dzień pięknie przeżyty przez wszystkich uczestników.
AS
We wtorek 23 maja 2017 roku na 3 i 4 godzinie lekcyjnej dla uczniów klas IV-VI i 0-III odbył się w naszej szkole koncert saksofoniczny.
Łucja Banasiewicz
Oliwia Bąk
Alex Antoni Biały
Jakub Bilski
Kamil Brzeziński
Franciszek Chądzyński
Mikołaj Cichocki
Wiktor Ciechociński
Aleksandra Chrzanowska
Miłosz Cytryński
Antoni Dawiczewski
Julia Dąbrowska
Gabriela Dolina
Alan Dziekan
Bartosz Faliszewski
Maja Federowicz
Sara Frączak
Michał Gandera - Łojko
Mikołaj Hubert Górski
Adam Grotek
Maja Grzesik
Piotr Gwardiak
Adam Iwański
Igor Iwo Iwański
Patryk Jackowiecki
Natalia Maria Jakubczak
Adam Łukasz Jankowiak
Aniela Janowska
Alicja Jezierska
Hanna Maria Kawalec
Natalia Julia Kazbieruk
Stanisław Marek Knap
Igor Kopera
Marta Korcz
Julia Kowalczyk
Natalia Kowalczyk
Oliwia Patrycja Kowalska
Nikola Weronika Kozłowska
Hanna Kropińska
Nikola Krzyżanowska
Lena Kucharska
Antoni Kusztal
Bartłomiej Wojciech Lewandowski
Dawid Machalski
Julia Lilianna Maciaszek
Franciszek Makola
Oliwia Majak
Maja Matysiak
Tymon Matysiak
Szymon Mazur
Wiktoria Anna Mirkowska
Aleksander Niedziałek
Oliwier Niedziałek
Sebastian Niewiadomski
Laura Nowacka
Maciej Okolus
Paweł Igor Opasek
Gabriela Osiejewska
Adam Stanisław Pakuła
Maja Prus
Aleksandra Rucińska
Nina Emilia Rybicka
Julia Ryczkowska
Mikołaj Piotr Samoraj
Joanna Saskowska
Julia Selwiak
Filip Sieńko
Natalia Anna Skiba
Filip Skowroński
Oliwia Skrzypczak
Walter Amadeusz Snopkowicz
Ignacy Sokół
Oliwier Szatan
Julia Szczepaniak
Maja Paulina Szewczyk
Maja Anna Ślusarczyk
Maja Traczyk
Dawid Troc
Karol Adam Wiciński
Kornelia Wiśniewska
Mikołaj Witczak
Natalia Włodarczyk
Jan Wolański
YE YUNXIANG
Magdalena Zalewska
Olaf Zalewski
1. Badowski Antoni Adam
2. Banaszewska Amelia
3. Bugalska Maja
4. El frites Maria ?
5. Falajlo Oleksandr
6. Gmaj Magdalena
7. Gorączyńska Barbara
8. Kopeć Maja
9. Kowalczyk Natalia ?
10. Kozłowski Szymon Krzysztof
11. Majcher Łukasz Roman
12. Majewska Nikola
13. Marchlewska Alicja
14. Neska Nikola
15. Olczak Cezary
16. Pękala Laura
17. Prościńska Maja
18. Wiśniewski Kacper
19. Woźniak Marcel
Dzień Ziemi znany także jako Światowy Dzień Ziemi jest międzynarodową akcją prowadzoną corocznie wiosną, której celem jest promowanie postaw ekologicznych
w społeczeństwie. W 2017 roku obchody „Światowego Dnia Ziemi” są poświęcone tematom związanym z ochroną różnorodności ekologicznej pod hasłem: W kierunku natury.
Również w naszej szkole uczniowie klasy 5c wystąpili w inscenizacji o tematyce ekologicznej. Uczniowie pokazali piękno oraz kruchość naszej planety, co miało uwrażliwić dzieci na problemy środowiska przyrodniczego, promować postawy ekologiczne
oraz wdrażać do aktywnej postawy na rzecz ochrony środowiska.
Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w wydarzeniu kulturalnym, co zostało zapewnione przez niesamowite zdolności aktorskie oraz muzyczne występujących. Do apelu dzieci zostały przygotowane przez p. Jadwigę Świderską i p. Anitę Dusińską,
która też wykonała przepiękną scenografię. Prezentację multimedialną i nagłośnienie zapewniła p. Elżbieta Wiśnik.
J.Ś
11 i 12 maja odbyła się wycieczka w Góry Świętokrzyskie, w której wzięli udział uczniowie klas 2d, 2e i 2f.
W trakcie wycieczki dzieci obejrzały Dąb Bartek- najstarsze drzewo w Polsce, uczestniczyły w pokazie wyrabiania lizaków z karmelu i samodzielnie wykonały własnego lizaka. Wzięły udział w lekcji animacji- dowiedziały się jak powstają bajki animowane oraz całą grupą stworzyły swoją krótką bajkę. Uczniowie zwiedzali także Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach oraz Muzeum Przyrodnicze na Świętym Krzyżu, do którego zawiozła ich kolejka. Ostatnim punktem pierwszego dnia była Osada Średniowieczna, której „mieszkańcy” przybliżyli dzieciom dawne zawody. Uczniowie wzięli udział także w warsztatach garncarskich i tkackich. Zmęczeni i głodni dotarliśmy do ośrodka Jodłowy Dwór, w którym czekał na nas ciepły posiłek. Po kolacji klasy mogły pobawić się na placu zabaw, by wieczorem szybko usnąć i niecierpliwie czekać na atrakcje następnego dnia. Ranek przywitał nas ciepły i pogodny. Po smacznym śniadaniu udaliśmy się do Centrum Leonarda da Vinci, w którym uczniowie mogli aktywnie spędzić czas. Korzystając z eksponatów poznawali ludzkie ciało i jego możliwości. Następnie pojechaliśmy do Krajna, gdzie obejrzeliśmy 2 filmy 6D odraz zwiedziliśmy Park Miniatur ze znanymi budowlami świata. Dzieci były także bardzo zadowolone z parku linowego.
Wycieczka była wyjątkowo udana. Uczniowie wyjechali podekscytowani, a wrócili zmęczeni, szczęśliwi i zmotywowani do kolejnych takich wycieczek.
KCz
Dnia 10 maja 2017 roku z okazji tygodnia bibliotek uczniowie kl.IId i kl.IIIe uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panią Krystyną Śmigielską. Pani Krystyna Śmigielska jest autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na spotkaniu dzieci uzyskały wiele ciekawych informacji z życia pisarki a także zapoznały się z niektórymi pozycjami książkowymi. Pani Krystyna Śmigielska w bardzo ciekawy, humorystyczny sposób opowiadała o swoich książkach, czytała ich fragmenty. Pomagały jej w tym: lalka Tekla i kaczor Kwako - bohaterowie książek ,,Tekla" oraz ,,Mój przyjaciel Kwako". Zwłaszcza porcelanowa lalka, w pięknej sukni, kapeluszu i pantalonach wzbudziła zainteresowanie dzieci. Pisarka nawiązała bardzo dobry kontakt z uczniami. Chętni odpowiadali na pytania, uczestniczyli w odgrywaniu scenki, śpiewali i rysowali portret lalki. Spotkanie było bardzo udane. :-)
Biblioteka
21 kwietnia i 9 maja 2017 roku w naszej szkole odbyły się spotkania autorskie z Barbarą Szelągowską i Moniką Jędrychowską, w których uczestniczyły klasy 4-6 oraz 2d.
Na zajęciach uczniowie mieli okazję dowiedzieć się na czym polega praca autorki oraz ilustratorki książek.
Dzieci rozwiązywały zagadki, układały wiersze, tworzyły hasła.
Na podstawie autorskiego filmu zapoznały się z procesem powstawania ilustracji - od pomysłu przez szkic i poszczególne etapy obróbki komputerowej - do wydruku.
Wysłuchały najciekawszych fragmentów książek w/w autorek.
Podsumowując: wszystkie zajęcia wbudziły zainteresowanie dzieci i młodzieży - uważamy je za udane :-)
Biblioteka