Nasza szkoła bierze udział w akcji: mleko, jogurty, serki naturalne, owoce i warzywa w szkole!
Życzymy wszystkim uczniom smacznego!
Zostań mistrzem wiedzy o sporcie!
Uważasz, że wiesz wszystko o sporcie? Śledzisz wyniki, znasz nazwiska sportowców, a informacje o igrzyskach olimpijskich masz w małym palcu? Mamy coś dla Ciebie: I Narodowy Konkurs Wiedzy o Sporcie dla dzieci i młodzieży. Rozwiąż test i sprawdź swoją wiedzę!
W historii polskiego sportu było wiele wzniosłych momentów, a nasi sportowcy często stawali się herosami nie tylko na sportowych arenach. Warto więc pielęgnować wiedzę o ich osiągnięciach, a najlepszym sposobem jest sportowo-wiedzowa rywalizacja!
I Narodowy Konkurs Wiedzy o Sporcie to test wiedzy o największych sukcesach w historii polskiego sportu, ale także o różnych aspektach z polskim sportem związanych. Zawiera łącznie 600 pytań, przygotowanych we współpracy z ekspertem z Katedry Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Sam test będzie przebiegał w dwóch etapach. Etap I rozpocznie się 22 października, potrwa do 22 listopada 2021 r. i będzie obejmował otwarty konkurs ogólnopolski w formie testu on-line na stronie www.drugadrogamistrza.pl. Uczestnicy będą odpowiadać na 30 pytań (młodzież w wieku 7-12) oraz 50 pytań (młodzież w wieku 13-17 lat). Ten etap wyłoni 30 finalistów w każdej z grup wiekowych, którzy spotkają się w 3 grudnia 2021 r w hali „Spartakus” w Grójcu podczas II etapu. W tym etapie każdy z finalistów będzie musiał odpowiedzieć na 30 (grupa młodsza) i 50 (grupa starsza) pytań, a zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody.
W komisji konkursowej II etapu zasiądą wybitni sportowcy, a samo wydarzenie będzie także uświetnione opowieściami z olimpijskich aren.
- Sam pomysł zrodził się podczas najważniejszych tegorocznych sportowych wydarzeń - piłkarskiego Euro oraz Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Chcieliśmy uczcić fakt, że te wielkie sportowe imprezy miały szansę się odbyć. Po trudnym pandemicznym roku 2020 nie mieliśmy pewności, jak będą wyglądały wielkie sportowe imprezy, ale wszyscy mocno na nie czekaliśmy - powiedział Witold Roman, Prezes Fundacji Druga Droga Mistrza,
wielokrotny reprezentant Polski w siatkówce, kapitan reprezentacji, komentator sportowy. - To pokazało, jak ważny jest sport w życiu wielu z nas, a I Narodowy Konkurs Wiedzy o Sporcie ma w pewien sposób to uhonorować. Mamy nadzieję na liczne uczestnictwo młodzieży w teście, który wcale nie jest łatwy. Pytania są dość obszerne i tylko najlepsi mają szansę odpowiedzieć bezbłędnie - dodał Witold Roman.
Organizatorem I Narodowego Konkursu Wiedzy o Sporcie jest fundacja Druga Droga Mistrza, a projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Partnerami testu są: Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
TVP Sport oraz Grójecki Ośrodek Sportu „Mazowsze”.
Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy na temat życia wybranego świętego – swojego patrona.
Kategoria - klasy 1-3
Zapraszamy uczniów kl. 1-3 do udziału w konkursie, który polega na przebraniu się za świętego lub świętą.
Należy wybrać dowolnego świętego lub anioła.
W dniu 3 listopada prosimy o przybycie do szkoły w przebraniu, wówczas nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy strój świętego.
Kategoria klasy 4-7
Zachęcamy uczniów klas 4-7 do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. „Niezwykłe wydarzenie. Komiks ze świętym w roli głównej”.
Regulamin konkursu
1.Konkurs adresowany jest do uczniów kl. 4-7.
2.Zadaniem jest znalezienie i wybranie najciekawszego wydarzenia z życia dowolnego świętego oraz przedstawienie go w formie komiksu.
II. ZASADY KONKURSU
1.Temat pracy konkursowej: Niezwykłe wydarzenie. Komiks ze świętym w roli głównej.
2.Format i technika pracy: jedna kartka A3, technika dowolna w ramach prac płaskich.
3.Kryteria oceniania: interesujący sposób przedstawienia tematu, zastosowanie ciekawej techniki plastycznej, estetyka wykonania.
4.Opis pracy na odwrocie powinien zawierać: imię i nazwisko ucznia oraz klasę.
5.Termin składania prac: do 02.11.2021 r. do godz. 12.00
6. Prace należy składać u swoich katechetów.
Kategoria klasy 8
Zachęcamy uczniów klas 8 do udziału w konkursie na kalendarium życia swojego patrona pt.: Mój patron – niezwykła postać”.
Regulamin konkursu
1.Konkurs adresowany jest do uczniów kl. 8.
2.Zadaniem jest przygotowanie kalendarium życia swojego patrona. W przypadku braku patrona, wybieramy tego, którego imię chcemy przyjąć w czasie bierzmowania.
II. ZASADY KONKURSU
1.Temat pracy konkursowej: Mój patron – niezwykła postać”.2.Format i technika pracy: Tekst, minimum strona A4, czcionka 143.Kryteria oceniania: odpowiedni wybór najważniejszych wydarzeń z życia patrona.
4.W pracy należy ująć, w czym chcę naśladować swojego patrona.5.Opis pracy na odwrocie powinien zawierać: imię i nazwisko ucznia oraz klasę.
6.Termin składania prac: do 02.11.2021 r. do godz. 12.00 do swoich katechetek.
Organizatorzy: katechetki.
„Dobro to nie jest wiedza, to jest czyn…”R.Rolland
W imieniu Dyrekcji, Rady Pedagogicznej, Dzieci oraz własnym składam podziękowanie za pomoc i wsparcie finansowe okazane naszej szkole.
To właśnie dzięki Państwu – ludziom dobrej woli, nasza szkoła ma odnowioną kolejną salę lekcyjną, co przyczyni się do poprawy warunków bytowych dzieci przebywających w niej .
Pomoc, którą Państwo nam zaoferowali okazała się bezcenna. Ogromnie się cieszymy, że są tak wspaniali ludzie, szczerzy i życzliwi. Wyrażając swą wdzięczność za wsparcie i pomoc, życzymy zdrowia i wielu sukcesów w realizacji życiowych zamierzeń.
Anita Ptaszek wychowawczyni 1a
Archidiecezjalny Konkurs SANTO SUBITO
o świętym Janie Pawle II
XI EDYCJA
PATRONAT NAD KONKURSEM OBJĄŁ ARCYBISKUP METROPOLITA WARSZAWSKI
Organizatorami Konkursu są:
Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej
Współorganizatorami Konkursu są: doradcy metodyczni nauczania religii
Regulamin Konkursu (założenia ogólne)
Cel Konkursu:
Zainteresowanie osobą św. Jana Pawła II, szerzenie jego kultu oraz ukazanie codzienności życia papieża.
Założenia ogólne Konkursu:
Archidiecezjalny Konkurs SANTO SUBITO o świętym Janie Pawle II, zwany dalej Konkursem trwa od października 2021 roku do listopada 2021 roku.
Konkurs jest skierowany do uczniów wszystkich typów szkół podstawowych, znajdujących się na terenie Archidiecezji Warszawskiej.
We wszystkich typach szkół Konkurs odbywa się w dwóch etapach
Etap I – szkolny
Etap II – diecezjalny
Konkurs dedykowany jest dla uczniów szkół podstawowych (klasy 0-8).
SZKOŁA PODSTAWOWA
Temat: Święty Jan Paweł II – Mąż modlitwy zanurzony w Bogu.
Uczeń wybiera jedno lub kilka wydarzeń z codziennego życia św. Jana Pawła II i wykonuje ilustrację.
Kategorie wiekowe
Klasy 0 – 8
Technika i format pracy:
- technika – dowolna, forma płaska
- format A3
Prace indywidualne, podpisane, na odwrocie pracy zamieszczona metryczka (należy wypełnić czytelnie wszystkie pola) – załącznik nr 1
- Każdy uczestnik składa jedną pracę
- Udział w Konkursie jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu oraz zgodą na przetwarzanie danych osobowych uczestnika na potrzeby konkursu.
Kryteria oceniania prac konkursowych:
- Zgodność z tematem
- Estetyka wykonania
- Pomysłowość i oryginalność
- Walory artystyczne
- Kompozycja
- Samodzielność wykonania
Terminy realizacji Konkursu:
Prace przynosimy do swojej katechetki do dnia 15 listopada 2021 do godz. 12.00
Zapraszamy do udziału w konkursie
Katechetki
Nasza szkoła nawiązała współpracę z siecią poradni Dobry Dietetyk. Włączamy się w realizację Ogólnopolskiego Programu Badawczo-Edukacyjnego ZDROWA KLASA, którego celem jest promocja zasad zdrowego żywienia wśród uczniów szkół podstawowych, a także aktywizacja rodziców do budowania właściwych zachowań prozdrowotnych wśród dzieci.
Program polega na:
Za przeprowadzenie projektu w naszej szkole odpowiada Katarzyna Zawadzka Dobry Dietetyk.
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto upamiętniające rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej . Z tej okazji uczniowie naszej szkoły z klas 5a i 5b za pomocą wierszyków i piosenki pragną złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim osobom związanym z edukacją i oświatą.
Wszystkiego najlepszego!!!
W dniu 12 października 2021r. klasa 3c i 3d wraz z paniami Eweliną Ptaszek, Adelą Biniszewską oraz Eweliną Chmielewską- Olszewską wybrały się na wycieczkę do Kielc.
Celem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Zabawek i Zabawy, warsztaty kreatywne w „Aptece Wyobraźni ” oraz warsztaty karmelowe w Manufakturze Słodyczy „Magia Karmelu”. Na koniec przewidziany był pyszny obiadek.
To był wyjątkowy i pełen wrażeń dzień dla dzieci, które z niecierpliwością i nieskrywaną ekscytacją oczekiwały chwili, kiedy przeniosą się w krainę zabawek z poprzednich epok.
Dzieci z zainteresowaniem obejrzały wystawy, które przedstawiały m.in. lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną. XIX – wieczne, lalki wykonane z porcelany, domki dla lalek, serwis obiadowy pokryty 24 - karatowym złotem, firanki z prawdziwego jedwabiu, teatrzyk cieni to jedne z tych eksponatów, które wzbudziły największe zainteresowanie. Uczniowie dowiedzieli się, że w dawnych czasach dzieci spędzały na dworze cały sezon. Popularne były różne zabawy m.in. zabawa lalką „wańka wstańka” , gra w kapsle, czy krokieta, a także zimą jazda na nartach itp. Pracownicy muzeum dołożyli wszelkich starań, aby zwiedzanie Muzeum było dla dzieci niezwykłą przygodą..
Kolejnym punktem była wizyta w Manufakturze Słodyczy „Magia Karmelu” . Warsztaty karmelowe były równie ciekawym pomysłem na realizację wycieczki. Dzieci w ciszy i skupieniu dowiadywały się, jak w magiczny sposób bez użycia maszyn powstają kolorowe słodycze. Prowadzące dokładnie pokazały i objaśniły niezmieniony od wieków ręczny sposób tworzenia wyrobów z karmelu od momentu wylania karmelu na kamienny stół, poprzez nadanie kształtu ,barwy i smaku ,aż do pakowania gotowego wyrobu.
Na koniec zajęć wszystkie dzieci pełne radości wyrabiały własnego lizaka i otrzymały dyplom „Małego Karmelarza”. Było to wspaniałe połączenie nauki poprzez zabawę !
Po warsztatach karmelowych czekała na dzieci jeszcze jedna atrakcja. Uczniowie przeszli przez magiczne drzwi w szafie, które znajdują się w Manufakturze Słodyczy - Magia Karmelu do „Apteki Wyobraźni”. Była to fantastyczna przygoda dla uczniów. Apteka Wyobraźni nie tylko porusza wyobraźnię ale także edukuje i rozwija. Podczas tych zajęć dzieci wysłuchały krótkiego wstępu , jak powstała zabawka i co to jest zabawka oraz wypowiedziały się , kto to jest projektant- designer. Następnie dzieci mogły wcielić się w rolę projektanta. Każde dziecko miało za zadanie wykonać projekt zabawki dla postaci z przyszłości. Był to robot. Wykonanie projektu pozwoliło dzieciom uruchomić wyobraźnię, kreatywność i sprawiło dzieciom radość. Na koniec, każde dziecko miało możliwość wystąpienia na środku i zaprezentowania swojej zabawki dla robota. Dzieci były dumne ze swoich projektów. Każde dziecko zostało nagrodzone gromkimi brawami! Zwieńczeniem wycieczki był pyszny obiadek w barze „Pani Naleśnik”. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, więc pożegnaliśmy pyszne słodkości oraz fascynujące zabawki i wybraliśmy się w drogę powrotną. Szerokie uśmiechy naszych uczniów przekonały wszystkich wokół, że wyprawę uważamy za bardzo udaną i z niecierpliwością czekamy na następną!
E.Ptaszek
Każdy Nasz Sportowiec był bardzo zaangażowany i dał z siebie wszystko podczas wyścigów i kolejnych etapów, począwszy od startu na Stadionie w Grójcu i kończąc dzisiaj w Jedlińsku.
Obecnie w Sztafetowych Biegach Przełajowych Naszą Szkołę reprezentują:
Gabrysia Dolina 2010
Natalia Skiba 2010
Joanna Saskowska 2010
Sara Frączak 2010
Dulemba Lena 2009
Martyna Chrzanowska 2009
Margarita Jevpak 2009
Dziewczynki zdobyły pierwsze miejsce na szczeblu Powiatowym a dzisiaj, tj. 12.10.2021r. drugie miejsce w Finale Międzypowiatowym i tym samym awansowały do FINAŁU Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej
Brawa i gratulacje należą się także uczniom, którzy reprezentują Naszą Szkołę w Indywidualnych Biegach Przełajowych:
Sara Frączak 2010
Stanisław Knap 2009
Tymon Matysiak 2009
Aleksander Karczmarz 2007
Dziękujemy za wielkie emocje i mocno trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.
Kolejny wyścig już 22 października!
8 października 2021 r. uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej.
Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Na Ślubowanie przybyli: Burmistrz Gminy i Miasta Grójec - Pan Dariusz Gwiazda, Zastępca- Pan Jarosław Rupiewicz, Naczelnik Wydziału Edukacji- Pani Monika Kozłowska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Grójcu – Pan Karol Biedrzycki oraz rodzice uczniów. Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości – pasowanie na ucznia. Najpierw jednak pięknie zaprezentowali program artystyczny. Wzięli udział w przedstawieniu, w którym wykazali się umiejętnością recytacji wierszy i śpiewu piosenek. Zaprezentowane utwory wykonywane przez dzieci tematycznie związane były z obowiązkami ucznia, bezpieczną zabawą, radością uczenia się i poznawania świata. Rodzice dumni ze swoich pociech nagradzali dzieci gromkimi brawami. W dalszej kolejności pierwszoklasiści ślubowali kochać Ojczyznę, być dobrym uczniem, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Dyrektor Szkoły – Dariusz Fijałkowski dokonał symbolicznego pasowania na ucznia - życząc samych sukcesów w długiej karierze szkolnej. Uroczystość została zakończona podziękowaniem rodziców oraz wręczeniem upominku przez przedstawicieli Rady Rodziców na rzecz szkoły. Dzieci w swoich salach lekcyjnych otrzymały rogi obfitości przygotowane przez ich rodziców.
Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką, aby nasza placówka była dla nich miejscem, gdzie będą chętnie przebywać, znajdą nowe przyjaźnie, rozwiną swoje zdolności i zainteresowania.
A. Ptaszek
W dniu 08 października 2021 roku obowiązki przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego objęła Karolina Zaraś z klasy 8b, jej zastępcą została Pola Bielska z klasy 7d. Uczennice te zwyciężyły w głosowaniu uczniów i rady pedagogicznej z naszej szkoły.
Serdecznie im gratulujemy i życzymy owocnej współpracy!
Grupa specjalistów poprowadziła dla naszych uczniów warsztaty sportowo-edukacyjne składające się z 3 części: - sportowa inspiracja, - predyspozycje sportowe oraz spotkanie ze znakomitym sportowcem, panem Pawłem Wiesiołkiem (10-boistą, uczestnikiem tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio).
Warsztaty oraz sprzęt sportowy o wartości 5.000 zł., który został nam wręczony przez przedstawicieli Pho3nix, jest nagrodą za zajęcie 3 miejsca w ogólnopolskim konkursie na najciekawsze video sportowe.
https://pho3nix-kids.com/pho3nix-active-school/?video-id=1278
Nasza szkoła otrzymała dyplom za zaangażowanie w akcję "Tusz do paki", która polega na zbieraniu pustych pojemników po tuszach do drukarki Zebrane odpady zostaną przekazane do recyklingu, a zwierzęta otrzymają karmę Pierwszaki także zostały zapoznane z akcją przez Dyrekcję Szkoły. Zachęcamy do przynoszenia pustych pojemników po tuszach atramentowych! Razem pomóżmy zwierzakom!
Oto grupa dzieci najlepiej czytających w klasach drugich!
Wśród nich Ci najlepsi z najlepszych to:
I miejsce: Havrylyuk Yeva kl.2d
II miejsce: Majewski Kacper kl.2a
III miejsce: Ukleja Michalina kl.2b, Kaczanowska Michalina kl.2c i Skoczylas Amelia kl.2e
Biblioteka szkolna
Z tej okazji chłopcy we wszystkich klasach zostali obdarowani drobnymi upominkami od dziewczynek z klasy. Chłopcy z klasy 1b (jako klasa usportowiona) otrzymali spersonalizowane koszulki
Wszystkim Chłopcom życzymy wszystkiego najlepszego!
Podczas uroczystego apelu podsumowującego akcję, dzieci stały się egzaminatorami i sprawdziły ze znajomości tabliczki mnożenia swoich kolegówi koleżanki, p. dyrektora Mariusza Wojno, nauczycieli oraz zaproszonych gości: p. Magdalenę Śmietańską i p. Zbigniewa Kazałę, członków Stowarzyszenia WGR Rowerowy Grójec.
Uczniowie, zaproszeni goście, pracownicy szkoły z uśmiechem na twarzach podawali poprawne odpowiedzi, zdobywając tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę. Do zobaczenia za rok!
Koordynatorzy lokalni ☺
Grójec odwiedzili licealiści z Zespołu Szkół im. Ireny Sendlerowej w Tarczynie, którzy realizują projekt edukacyjny poświęcony kulturze żydowskiej.
Młodzież oprowadziła po Grójcu nauczycielka języka polskiego, z naszej szkoły, pani Małgorzata Andrychowicz.
Była to dla uczniów niezwykła okazja do poznania lokalnej historii i poszerzenia swoich zainteresowań.
Pamiętamy!
W tym roku również przyłączyliśmy się do obchodów OGÓŁNOPOLSKIEGO DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA. Pani z biblioteki, wychowawcy i uczniowie czytali głośno na lekcjach ciekawe i zabawne książki. Uczniowie klas drugich wzięli udział w szkolnym konkursie pięknego czytania (będzie oddzielny wpis!). W bibliotece mogliśmy zapoznać się z twórczością Janiny Porazińskiej, której to dzień urodzin został uhonorowany przez Polską Izbę Książki i właśnie 29 września obchodzony jest jako OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA.
Pamiętajmy, że czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz pobudza wyobraźnię. Czytajmy więc głośno, nie tylko od święta!
Biblioteka szkolna
W piątek 01 października br w klasie 2d odbył się wyjątkowy dzień z jabłkiem w roli głównej. Były konkursy (degustacja jabłka bez pomocy rąk), zabawy z jabłkiem oraz degustacja szarlotek przygotowanych przez mamy.
To był "pyszny" dzień w naszej klasie.
A. Dusińska